2016.6.15-én iskolánk ötödikes kisdiákjai irodalmi projekt keretén belül mutatták be irodalmunk egyik gyöngyszemét, a János vitézt. Petőfi elbeszélő költeményét több szempontból is elemezték, és a nézőközönséget is bevonták az előadásba. A projekt bemutatása vidám légkörben zajlott.
Kilencedikes tanulóink ebben a tanévben is jelentkeztek az SZMPSZ által szervezett Olvasni jó versenybe, melyen tavaly nagy sikerrel szerepeltek. Az idei versenyre Fekete István: Téli berek című könyvét kellett részletsen feldolgozni. Sajnos, a verseny országos fordulója Rimaszombatban elmaradt, ezért a tanulók iskolai vetélkedő keretén belül mérték össze tudásukat. Farkas Alex, Ruszó Erik és Varga Veronika nagy izgalommal forgatták a könyv lapjait, s gyarapították ismereteiket a főldrajz és biológia terén.
Az idei tanévben iskolánk két tanulója részt vett az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyen, névszerint Horváth Rebeka és Molnár Cynthia. A verseny járási fordulója Várhosszúréten valósult meg, ahol a lányok bronz minősítést értek el, azonban kedvet kaptak a mesemondáshoz.
Immár hagyománnyá vált iskolánkon, hogy minden évben bekapcsolódunk a SZMPSZ által szervezett pedagógiai projektbe. Ebben a tanévben a projekt címe Én iskolám, köszömönöm..., melynek keretén belül az iskola történetét dolgozták fel a tanulók. Ezúttal a hatodikos tanulók vállalták a feladatot, melyet elváráson felül teljesítettek. Áttanulmányozták iskolánk régi jegyzőkönyveit az 1800-as évek elejétől fogva, melyekből jegyzeteltek, majd Power Point bemutatót készítettek. Azokat az eseményeket, amelyek különösen felkeltették az érdeklődésüket, jelenetekkel szemléltették. A projekt bemutatására a Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában került sor.
2016. június 23-án iskolánkon egészségvédelmi napot tartottunk. A nap témája az egészséges táplálkozás, életmód volt. A gyerekekkel közös beszélgetéssel kezdtünk, később belecsempésztünk egy kis matematikát és közösen kiszámoltuk a test – tömeg indexünket. A programunk végén a gyerekekkel közösen finom gyümölcssalátát készítettünk. Finom volt!
A Határtalanul projekt keretében 2016.6.8-án a Szigetmonostori Általános Iskola 7. osztályos tanulói és pedagógusai tiszteltek meg látogatásukkal. Ez az iskola már másodízben látogatott el hozzánk. Közel 3 óra hosszat időztek nálunk. Bemutattuk nekik azt a projektet, amellyel tanulóink egy héttel korábban sikeresen szerepeltek a regionális projektnapon Tornalján. Ezután a küldöttség egy része megismerkedett községünk műemlékeivel, a másik része pedig fociban mérte össze erejét tanulóinkkal a sportpályán.
A Határtalanul projekt keretében 2016. május 27-én látogatást tett községünkben és iskolánkban a Győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola küldöttsége. Az itt tartózkodásuk alatt a tanulókkal és pedagógusokkal megismertettük községünk és iskolánk múltját és jelenét.
A Határtalanul projekt keretében 2016.május 3-án nálunk jártak a budapesti Kassai utcai Általános Iskola 7. osztályos tanulói és pedagógusai, akik megtekintették a falu nevezetességeit és megnézték az iskolánkat is.
Alsótagozatos pedagógusaink egész napos érdekes módszertani iskolázáson vettek részt Rimaszombatban, amely a Magyarországon már futó Sakkpalota-programot mutatta be. A program kiötlője az a Polgár Judit, aki a világ legjobb sakkozónője, aki nemrégen fejezte be aktív pályafutását. Azóta minden energiáját, tehetségét annak szenteli, hogy népszerűsítse a sakkjátékot, illetve a Sakkpalota-program révén fejlessze a gyerekek képességeit.
A képességfejlesztő sakk haszna az oktatásban elsősorban abban rejlik, hogy előmozdítja a különböző tantárgyak elsajátítását, vagyis egészében a jövőre készít elő. A sakk az egyik valaha volt leghatékonyabb képességfejlesztő eszköz, amelynek segítségével a gyerekeket az óvodáskor végén, iskolás kor elején be lehet vezetni a tudatos ismeretelsajátítás világába. Sakkozás közben a gyerekek egy sor már tárolt információt mozgósítanak és kombinálnak össze, miközben idegrendszerükben a sejtek közti kapcsolatok száma sokszorozódik. Ezeket a kapcsolatokat fogják felhasználni mindenfajta tanulása során! A sakk a maga vizuális szimbólumrendszerével az egész tanulási folyamat kialakulására komoly kihatással van. A Sakkpalota program egy olyan komplex képességfejlesztő módszer, amellyel minden kisgyermeket érdemes megismertetni, különösen az óvoda és az iskola közötti átmenet során, valamint az alsó tagozatos tanulmányai idején.
Május 11-e délutánja az „Anyák napja“ jegyében telt. Iskolánk alsótagozatos diákjai és az ötödik osztály tanulói kultúrműsorral köszöntötték az anyukákat, nagymamákat. A kultúrműsornak nagy sikere volt és ezért köszönet illeti a felkészítő pedagógusokat és természetesen a tanulókat. Fényképek a délutánról az iskola honlapján a fényképalbumban.
5.3. - Határtalanul - Pestlőrinc - Kassa Utcai ált. Iskola
5.10. - VII. Ipolyi Arnold Szlovákiai Magyar Népmesemondó Verseny - Várhosszúrét
5.11. - Anyák napja
5.27. - Regionális pedagógiai projektnap - Tornalja
Gyermeknap
Kerek Perec Egylet - interaktív előadás - humor, néptánc, népi hangszerek
Határtalanul - Győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola
Iskolánkon tematikus napot tartottunk. A nap mottója a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás volt. Ezzel kapcsolatosan plakátot, logókat, aszfaltrajzokat készítettünk, de gyűjtöttünk szemetet is, és egy gesztenyefát ültettünk az elemi iskola udvarán. Mindenkinek volt lehetősége trikó- és vászonfestésre. Képek a fényképalbumban.
12 tanulónk "A kiskondás" c. népmesét mutatta be mozgásos formában. A zsűri külön díjjal jutalmazta őket.
A verseny részeként képzőművészeti alkotások kerültek kiállításra "Sportolók 3D-ben" címmel. Itt is sikeresek voltunk, harmadikosaink által készített drótkerékpáros figura 1. helyen végzett.
Gratulálunk az ügyes csapatnak és a felkészítő pedagógusoknak.
Szereplők:
Székely Róbert 1. oszt..
Homoly Réka 2. oszt.
Goceliak Andrea 2. oszt.
Varga Bálint 2. oszt.
Kárász Attila 2. oszt.
Gergely Noémi 3. oszt.
Várady Orsolya 3. oszt.
Csépányi Gábor 3. oszt.
Timko Denisza 4. oszt.
Kárász Róbert 4. oszt.
Tuza Ádám 4. oszt.
Varga Beáta 4. oszt.
Felkészítők: Mgr. Száraz Marianna, Mgr. Básti Anna.
2016.4.11-én megemlékeztünk a költészet napjáról. A Sajógömöri Magyar Tannyelvű Alapiskolában rendhagyó irodalomórákon méltattuk József Attila munkásságát, amelyeken egy-egy tanuló elszavalta a kedvenc versét, s ezután a tanulók nagy érdeklődéssel hallgatták a költő életútját. Egy közös óra keretében az osztályok csapatai vetélkedőn vettek részt , melyen a tanulók a tanult versek ismeretéről adtak számot. A vetélkedő része volt József Attila arcképének a kirakása is. Az iskola többi tanulója megzenésített verseket énekelt. Az az napi csengetés szintén József Attila megzenésített verseivel szólította az osztályba a gyerekeket. Képek a fényképalbumban.
2016. április 4. Beíratkozás az 1. évfolyamba
2016. április 6. Tesztelés 9
2016. április 11. A magyar költészet napja
2016. április 18. VIII. SERÉNYI NAP – Putnok – vetélkedő - „Gömöri mesék, mondák“ „ Barangolások Gömörben“
2016. április 22. A Föld napja
Határtalanul program – Visontai Szent-Györgyi Albert általános Iskola, Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
2016. április 27. III. negyedéves konferencia
A Határtalanul program keretén belül 2016. március 22-én iskolánkba látogatott Magyarországról a Ménfőcsanaki Petőfi Sándor Általános Iskola.
2016. március 18-án iskolánk alsó tagozatán nyitott napot tartottunk. Ezen a napon az érdeklődők megtekinthették, hogyan folyik az oktatás és a nevelés az 1.- 4. osztályban. 3 tanítási órába tekinthettek bele az óvoda nagy csoportosai is : 1. órán magyar nyelv órát tartott Száraz Marianna, az 1.-4. osztály osztálytanítója, majd a 2.órán matematika órát tartott Kiss István, valamint a 3. óra a szlovák oktatásba adott bepillantást. Jobban örültünk volna, ha a szülők oldaláról nagyobb lett volna az érdeklődés, de az ovis gyerekek szemmel láthatóan jól érezték magukat.
A tanulókat Pusko Enikő, Básti Anna, Hubay Andrea és Varga Péter készítette fel.
Lassan hagyománnyá válik, hogy a húsvéti szünidő előtt tanulóink kézműves foglalkozáson vehetnek részt. Nem volt ez másként ma sem. A negyedik órától kezdve asztaldíszeket, húsvéti dekorációt, makramé technikájú karkötőket és gyöngyből fűzött virágokat készíthettek a gyerekek. Minden tanuló nagyon tevékeny volt és sok szép munka született.
Száraz Marianna és Básti Anikó tanító nénik ma ellátogattak a fügei alapiskolába, míg Tóth Erzsike néni, Hacsi Gabriella tanító néni és Bódi Gyula tanító bácsi a kálosi alapiskolában tett látogatást. Az említett iskolákban kézműves foglalkozást tartottak, ahol a tanulók húsvéti asztaldíszeket, kukoricával töltött labdát és karkötőket készíthettek, valamint belekóstolhattak a szövés tudományába. Nagy örömünkre szolgált, hogy jövendőbeli tanulóinkkal tölthettünk pár órát, és úgy érezzük, nem csekélyebb volt az öröm a gyerekek részéről sem. Köszönjük, hogy ott lehettünk.