A Sajógömöri MTA története
Az egyházzal egy időben keletkezhetett az iskola is.
Már 1596-ból vannak feljegyzések erről.1616-ban mint latin iskola működött.
A 18. században magasabb fokozatú magyar iskolával gazdagodott a település.Később megnyílt az evangélikus gimnázium, amelyben a szlovák irodalom és értelmiségiek több klasszikusa és képviselője végezte tanulmányait.
1861-ben Középtanodát nyitottak.1884-ben polgári fiúiskolát szerveztek.
Az iskola megmentői a kritikus időkben (1884-ben) Szent-Iványi-Miklós és Szent-Iványi-József földbirtokosok voltak, akik jelentős pénzösszeggel (100 000 forinttal) alapítványt tettek az iskola fenntartására.
1924-ig mint négyosztályos polgári iskola, 1938-ig mint háromosztályos polgári iskola, majd 1941-ig ismét mint négyosztályos polgári iskola működött.
1945-1948 között nem volt magyar nyelvű oktatás.
Fokozatosan épült ki az alsó tagozat, majd 1953-ban megnyílt a felső tagozat is.
1955. szeptember 15-én ünneplőbe öltözött Sajógömör apraja -nagyja. Nagy eseményre készültek, a Magyar Tannyelvű Nyolcéves Középiskola megnyitására. Látható volt, hogy mindenki örül annak, hogy egy új iskolával gazdagodott a járás magyarsága. Valóságos népünnepéllyé vált a tanévnyitó.
A megnyitó után szorgos munka vette kezdetét. Rengeteg volt a tennivaló. A tantestület tagjai jelesre vizsgáztak tenniakarásból, lelkesedésből. Nagy segítséget kapott az iskola a község vezetőitől, de a szülőktől is.
A gömöri iskolát a hatvanas évek elején már a járás legjobb kilencéves iskolái között tartották számon.
A hetvenes években is a jó hírű iskolák közé tartozott. Pedig a körülmények eléggé mostohák voltak. Olajos volt a padló, vezetékes ivóvíz helyett egy kanna és egy mosdó volt a sarokban, a tantermekben vaskályhák álltak, amelyekben a diákok fűtöttek, a szociális helyiség is csak egy fabódéból állott. Volt helyette viszont színjátszó-kör, énekkar, sportkör, spartakiád, kirándulások és kiváló tanárok.