A Sajógömöri MTA napjainkban
Az iskolának általában 150-160 diákja van. A gömöri tanulókon kívül idejárnak a vonzáskörzetbe tartozó tanulók a környék falvaiból és a Vály-völgyi falvakból. ( Kálosa, Alsó és Felső-Vály, Mihályfalva, Füge, Oldalfalva, Beje) Vannak olyan tanulóink is , akik külföldön tanulnak, de nálunk vannak nyilvántartásban ( kb. 10-15).
Az alsó tagozaton, amely külön épületben található, a négy évfolyam két összevont osztályban működik. A felső tagozaton évente minden évfolyamban önálló osztály nyílik, sőt néhány tanévben 2 párhuzamos osztályt tudtunk nyitni az 5-9-es osztályokban. Rendszerint van egy vagy több speciális osztályunk az enyhén mentálisan sérült tanulók részére. Felvállaljuk a halmozottan sérült tanulók tanítását is. Őket szakképzett pedagógusok oktatják heti egy –két alkalommal. A 14-16 pedagógusunk munkáját általában 3-4 pedagógiai asszisztens segíti. Az alsó tagozaton a délutáni órákban egy iskolai napközis klub működik.
Felújítási munkálatokra került sor az utóbbi években az iskola egyes épületeiben: kicserélődtek a padlóburkolatok, az ajtók és az ablakok, az iskolapadok és székek, gázfűtés lett bevezetve , korszerűsítettük a szociális helyiségeket. Minden osztályba interaktív táblákat szereltettünk fel és az iskolánkon futó uniós projekteknek köszönhetően további modern audiovizuális- eszközökkel lettünk gazdagabbak.
E téren nagyon sok segítséget kaptunk az iskola fenntartójától, a községi önkormányzattól. Új számítógépekkel bővült a számítógépes szaktanterem. Az iskola udvara esztétikusan lett kialakítva. Falusi jelleget biztosít számára, hogy az év nagy részében virágokkal van kidíszítve.
A tantermek is megszépültek, ízlésesen vannak berendezve, 4-5 évente kifestjük őket és faliújsággal, faliképekkel díszítjük őket. Az iskola tetőszerkezete is kicserélődött. Kis tornatermünk a testnevelés és sportköri tevékenységeken kívül otthont ad a kulturális rendezvényeknek is. Nagy népszerűségnek örvend iskolánkon a kézműveskedés és a projektoktatás. Rendszeres résztvevői vagyunk évente megrendezésre kerülő nagyszabású regionális pedagógiai projektnek. Minden év őszén megszervezzük a hagyományos nemzetközi gömöri népdalfesztiválunkat, amelynek kihagyhatatlan kísérőprogramja a hagyományos gömöri ételek kóstolója.
Megemlékezünk a nagy magyar nemzeti ünnepekről: úgy mint március 15-e, október 6-a. A Határtalanul program keretében magyarországi iskolákat fogadunk, ahol tapasztalatokat cserélünk, bemutatatkozunk egymásnak, közösen megtekintjük a falu műemlékeit: Hunyadi- Mátyás kapás szobrát,
Czinka Panna- mellszobrát, az evangélikus templomot és a Szentiványi-kastélyt.
Rendszeresen tartunk tematikus napokat, mint például: közlekedési napot, sportnapot, élet-és egészségvédelmi napot, őszi termésnapot, tökfesztivált, karácsony váró napot, farsangi napot, húsvét váró napot gyermeknapot.
Megmlékezünk a magyar kultúra, a magyar nyelv, a költészet napjáról, a Föld napjáról, az Anyák napjáról.
Az oktatói-nevelői munkán kívül nagy hangsúlyt fektetünk a szabadidő hasznos eltöltésére. Délutánonként különféle szakköri tevékenységek színesítik a tanulók hétköznapjait mint például: kézműves foglalkozás, sport-kör, ügyes kezek köre, olvasó kör, angol kör, szlovák nyelvi társalgás ...
Rendszeresen bekapcsolódunk különféle MRK-s projektekbe, amelyek a gyengébb és hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztását tűzték ki célul: ŠOV, POP ...
Tanulóinkat általában elvisszük színházi és filmelőadásokra, kirándulásokra, erdei iskolába és síkurzusra.
Tanulóink sikeresek:
képzőművészeti versenyekben
énekversenyeken,
vers-és prózamondó versenyeken,
mesemondó versenyeken,
olvasói versenyeken
projektbemutatókon.